Rybaření v příboji - Nečekané výzvy
Aktualizováno: 11. 4.
Surf fishing díky komplexitě prostředí vyžaduje trochu plánování, tedy když chcete něco v moři chytit. Existuje však několik věcí, které prostě nenaplánujete, a které mohou určit jak dopadne cela rybářská výprava onoho dne. Nekteré z nich jsem se dozvěděl včas, a tak mne úplně nezaskočily, jiné však byly docela velkým překvapením. Vezmeme to ale popořádku. Asi největší komplikací, která se velmi často při tomto typu rybaření může vyskytnout jsou chaluhy a jine druhy odumřelé mořské vegetace ve vodě.
Kelpové podmořské lesy jsou velmi typickým pobřežním biotopem Jižní Kalifornie. Tyto hnědé chaluhy mohou být i několik desítek metrů dlouhé jsou velmi tuhé a těžké. V létě kdy teplota vody stoupá a rybářská sezóna vrcholí, začnou tyto řasy odumírat a jejich různě velké fragmenty se vznášení v oceánu, dokud je příliv nevyplivne na pláž. Jakmile zachytíte háčkem o větší kus ve vodě, může to být v závislosti na velikosti vln a příboje, docela velká bitva než nástrahu osvobodíte. Existuje několik strategií, které vám mohou pomoci se takové šlamastice vyhnout.
První věcí je použití správného návazce, jasnou volbou je jednoduchý Carolina rig. Pokud však jdete chytat do chaluhových lesů nebo porostů mořské trávy cíleně, pak je návazcem volby Texas rig. Je to také jednoduchý návazec s olovem ve tvaru kulky (1/2 oz) a měkkou nástrahou na háčku. Můžete samozřejmě použít místo olova Jigovou hlavu. Háčky mají obvykle velikost 3/0 - 5/0. Jako nástrahu používám swimbait značky Keitech o délce 4-5 palců, a asi 25 palců fluorocarbon 20 liber, před napojením na hlavní šňůru. Cílovou rybou jsou mořští okouni, kteří v porostech číhají na rybí dorostence co se tam schovávají.
Soustřeďme se ale na to, jak se kontaktu s chaluhami vyhnout. Samozřejmě nenahazovat tam, kde vidíte chaluhy plavat ve vodě. A to hlavně proto, že těch které nevidíte je mnohem více :-) Krátká nahození jen tam, kde můžete mít vizuální kontrolu, jsou také řešením. Někdy je až k nevíře, jak se mohou místa na pláži vzdálena jen pár desítek metru zcela lišit, co se výskytu plovoucí vegetace týká. Proto je třeba být hodně v pohybu. Pokud se ale ke všemu přidá divoký příboj, je lepší to pro ten den na pláži zabalit. Koktejl vířící vody s fragmenty vegetace totiž neumožňuje žádnou kontrolu.
Porosty škeblí, zejména slávek, jsou také pastí na návazce všeho druhu. Je dobré se za maximálního odlivu podívat kde taková místa jsou, aby jste věděli jak jimi vést vlasec. Tato místa totiž rybky za přílivu velmi rády navštěvují. Kombinace písečného dna a velkých kamenů, na kterých ryby hledají potravu, totiž přitahuje dravce jako je například kalifornský halibut, Když už jsme u těch zvířátek, které vás mohou během rybaření překvapit, nemohu vynechat lachtany - sea lions a racky - seagulls.
Lachtani a také delfíni pravidelně připlouvají s přílivem a driftují paralelně s pobřežím, jen pár desítek metrů od pláží. Hledají tu ryby, jejich přirozenou potravu. Lachtani se však rychle naučili, že týpek co stojí s prutem na pláži může být snadným zdrojem výborného oběda. Takže v okamžiku, kdy máte záběr, nebojujete jen s rybou, ale i s časem. Rybu musíte vytáhnout dříve než k ní doplave sea lion, který vyrazí okamžitě, jakmile uvidí, že se prut ohýbá k zemi. Bohužel zatím jsem tento závod vždycky prohrál. Na lachtany tedy musíte dávat pozor ve vodě před sebou, zatímco racek útočí zezadu na vaše zázemí na pláži. Jakmile si položíte věci dál od vody musíte mít vše dobře zajištěné a zavřené. Nejlépe v nějakém pevném tuhém obalu, třeba chladícím boxu nebo uzavíratelném kbelíku. Například s batohem si rackův zobák poradí relativně snadno - suché zipy, šňůrky, či patentní knoflíky pro něj nejsou překážka.
Na konec jsem si nechal, nejvíce nevyzpytatelného živočicha - surfaře. Většinou platí nepsaná dohoda a vzájemný respekt - rybáři nelezou do míst s velkými vlnami a chlapci v neoprenech zase neplavou mezi nastraženými vlasci. Zajímavá situace však nastává když vlny nejdou kolmo a surfaři driftují, ležíce na svých prknech, paralelně s pobřežím klidně i více než půl míle. To se pak snadno nečekaně přiblíží, a pokud máte nahozeno "bait and wait" a sedíte na lednici s pivem, zasněně přemýšlejíc o hawajských tanečnicíc... Najednou se prut ohne až k zemi. Vyskočíte v domění že zabral alespoň 5kg stripped bass - a nic. To vám jen surfař napumpovaný adrenalinem "veze" na vlně vlasec i nástrahu zpět k pláži. Pravdou ale je, že se mi stalo jen jednou :-)
Comments