top of page
Vyhledat
Obrázek autoraPetr

Rybaření v příboji - Co je k tomu třeba

Aktualizováno: 13. 4.

Surf fishing je neskutečná zábava na jednom z nejúžasnějších míst, kterým mořské pobřeží bezesporu je. Všechno je neustále v pohybu - příliv a odliv dvakrát denně, vítr vanoucí chvíli off-shore a hned zase in-shore, písečná pláž neustále se měnící působením příboje (třeba zimní bouře ji dokáží, přemístěním tisíců tun písku, změnit k nepoznání během 24 hodin). A bonus navíc - když nahodíte do vln příboje, nikdy nevíte co může zabrat :-)



To první co potřebujete je surf fishing prut. Tady se obvykle používají pruty délky 2 - 3m (7-9 stop), a to většinou z jednoho kusu. Auta jsou tu dost velká na to, aby nebyl problém s jejich přepravou. Delší pruty už bývají obvykle ze dvou kusů. Já používám pruty až 4m (10-12 stop) dlouhé. Důvod je jednoduchý jsem na delší pruty zvyklý a také mi to umožňuje snadněji vést šňůru nad vrcholky vln. Ano ztrácím sice trochu na citlivosti a kontrole, ale zase mi to vynahradí delší a snažší nahození. Pruty se obvykle používají medium-light nebo medium s rychlou či střední akcí. Zátěž se většinou pohybuje od 1/2 do 4 oz (uncí), tedy zhruba od 15 do 120 gramů. Těžší a tvrdší pruty, medium-heavy nebo heavy se zátěží až 12 oz ( zhruba 300 gramů) se používají při lovu žraloků, rejnoků a jiných větších ryb.



Co se týká navijáku, tady hodne záleží na osobní preferenci, většinou se používají přívlačové navijáky do velikosti 4000. Vzhledem k tomu, že se chytá v mořské vodě, přílišné šetření tady není na místě, tedy pokud si nechcete ověřit zdejší přísloví: "Buy cheap, buy twice." Standardem jsou přívlačové navijáky značek Penn, Okuma a Daiwa. Chytat se dá s velikosti 2000, ale i 6000. Pokud si pořídíte pořádný klacek na žraloky naviják č. 8000-12000 je nezbytností. Kapacita navijáku by měla být min 200m, lépe ale 300m. Vzhledem k tomu, že se používají vlasce a šňůry do 15 - 20 lb (cca 7-10 kg), tak to většinou vychází. Já používám velikost 4000 s kapacitou 300m mé oblíbené 15ti librové šňůry, a to v kombinaci s prutem 12 stop, medium light 1/16 - 4 oz. Nikdy jsem zatím neměl problém rybu zdolat.



Ano, používají se tu i bait casting navijáky, zejména u statického chytání - prut nedržíte v ruce ale necháte ve stojanu. Má to samozřejmě své výhody, používám tyto navijáky hlavně s těžším prutem na větší ryby, s nástrahou dále od pláže. Prut 12 stop medium-heavy 4-8oz, naviják bait runner 5500 se šňůrou 40lb.



Jako nejlepší návnada fungují v létě píseční krabi (na obrázku níže), které nachytáte přímo na pláži. Pokud píseční krabi nejsou přítomni, používám maso z mušlí, nebo krevet. Na žraloky a rejnoky pak funguje co "nejsmradlavější" nástraha, obvykle sardel, makrela, ale i oliheň.  V zimě pak používám hlavně umělé nástrahy - na menší ryby měkké grubs velikosti 50 mm, háček Gamakatsu baitholder # 6, Fluorocarbon 6 - 8 lb a návazec Carolina rig. Preferovanou barvou je jednoznačně "motor oil green". Na dravce jako je halibut, jsou skvělé umělé jerkbait-crankbait sardinky 110 mm velké (18g), které se drží cca 0,7 m pod hladinou.



Pokud jde o návazce na surfování, neexistuje žádné řešení typu “one size fits all”. Při výběru návazce je třeba vzít v úvahu řadu věcí, ale dva nejdůležitější faktory jsou: druh cílové ryby a identifikace struktur/podmínek ve vodě, kde budete chytat. Jakmile víte čím a kde se ryba krmí, máte jasno o nástraze. Další hlavní faktory, které určují typ návazce je hloubka vody, kde chcete ve vodním sloupci prezentovat nástrahu, a rovněž typ dna a struktur ve vodě. Existuje minimálně 6-7 návazců, které se pro surf fishing používají. Soustředím se na tří které používám nejčastěji, a které jsou nejvíce univerzální.



Návazec Carolina Rig

Tento návazec je zdaleka nejoblíbenější pro velkou většinu rybářů podél západního pobřeží. Je asi nejlepší pro surf fishing v otevřených vodách s písečnými plážemi. Je efektivní, jednoduchý, citlivý a silný. Podle mne je optimální délka návazce 75cm, ale za normu se považuje délka 50 - 100cm. Použijte olůvko "vajíčko" 20 - 30g , rybářský korálek 5 - 8mm, obratlík 19mm, fluorocarbon 6 - 15 lb a háček Owner mosquito velikosti # 2 nebo # 4, popřípadě Cox & Rawle Mutsu Circle Hook # 2 nebo # 4.



Návazec Fish Finder Rig

Je docela podobný Carolina Rig návazci. Namísto dříve používaného posuvného olůvka (vajíčka) použijeme olůvko pyramidu o hmotnosti 60 - 90 gramů, která je připevněna pomocí posuvné příchytky - jezdce. Návazec používáme v podstatě ve stejné vodě jako Carolina Rig, tedy otevřená voda a písčité dno, a to v situaci, kdy je proud příliš silný nebo příboj příliš drsný a zdá se, že nemůžete udržet návnadu na místě. Ostatní použité komponenty návazce jsou stejné jako v předchozím případě. Pokud však použijete větší háček, třeba 1/0 circle hook a jako nástrahu sardel nebo kus makrely, máte skvělý návazec na kalifornského halibuta nebo rejnoky.



Návazec High Low Rig

Můj nejoblíbenější návazec. Dá se navázat i mnoha jinými způsoby. Běžně se používá ve skalnatých oblastech, stejně jako v písčitých oblastech. Nabízí jasnou výhodu v tom, že můžete připevnit různé háčky v různých hloubkách. Tento návazec se používá i tehdy, když neznáte předem cílovou rybu, kombinujete nástrahy i háčky. Použité komponenty jsou stejné jako v předchozích případech. Jako závaží používám pyramidu 90 gramů (3 oz) délka návazce je asi 100cm, přičemž háčky jsou od sebe minimálně 50 cm.



Na závěr ještě jedna poznámka - stojí za to věnovat pozornost tomu, aby zejména návazce byly přizpůsobené podmínkám a rybám na US West Coast. Většina online shopů nabízí rybářské vybavení designované pro rybaření na Floridě a US East Coast. Časem jsem zjistil, že tady u Pacifiku je třeba používat menší háčky a slabší vlasce, než kterými jsou vybaveny běžně prodávané návazce pro surf fishing. Ale o tom nekonečném zkoušení a objevování rybaření právě je, a to nejenom to v mořském příboji.


28 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page